tütünün nemi nasıl alınır

Tütün nemi nasıl alınır?

                 Adıyaman Tütünü veya Çelikhan tününü internet sitemizden veya telefon aracılığı ile siparişinizi verdiniz. Ve siparişiniz size ulaştı. Yapmanız gereken Tütün nemini nasıl alınır ve ne yapmalısınız. Bunun için sizden küçük bir deneme yapmanızı isteyeceğiz. Öncelikle tütünden az bir miktarda elinize alıp tütünü iyice sıkmaya başlayın ve 5-10 saniye sonra parmaklarınızı serbest bırakın. Serbest bıraktığınız an tütün ufalanmaya başlıyorsa bu tütünün çok kuru olduğu anlamına gelir. Eğer tersi durumda ise yani tütün yapışmış halde ise buda tütünün nemini daha bırakmadığı anlamına gelir. Eğer tütün hemen eski haline geliyor ise bu tütünün nem oranının iyi olduğunu bize açıklar.

                Size gönderdiğimiz bütün tütünler haftalık olarak kıyılıp sizlere gönderiliyor bundan dolayı bizden aldığınız açık tütünler nemlidir. Nemli tütünü kurutmak ve tütün kurutma teknikleri nelerdir? Islak tütün nasıl doldurulur? Tütün kurutma yöntemlerini size anlatmaya çalışacağız.

                Öncelikle güneş görmeyen bir yerde gazeteyi serip tütünü üstüne dökmeniz gerekecek. Dökülen tütünü ince tabaklar halinde gazetenin üstüne sermeye başlayacaksınız. Bütün gazete üstüne gelecek şekilde yayma işlemi bittikten sonra ise en az 1 buçuk 2 saate yakın tütün havalandırmaya bırakacaksınız.  Bu şekilde nemli tütün kurutulmuş olacak ve tütünün ıslaklığı gitmiş olacak. Bu yöntemler ile içtiğiniz tütün size daha güzel bir tat verecektir. Daha sonra ise tütün saklama koşullarını öğrenmeniz gerekecek. Bunun için tütün nasıl saklanır adlı makalemizden öğrenebilirsiniz.

                Yazının başında bahsettiğimiz şekildeki testi tekrar deneyin eğer tütünü elinizde sıkıp bıraktığında ilk duruma geliyor ise nemini bırakmış olacaktır. Sigaranın sağlığınıza zararlı olduğunu dile getirelim ve bol keyifli günler dileyelim 

 

Tütün kurutma yöntemleri adlı videomuzu izleyerek bu işlemlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz