tütün de son durum

        kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü ile ilgili son dakika bilgisi

Adıyaman tütünü

Edinilen son dakika bilgisine göre herkesin merak ettiği bilgi açık kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü kooperatif aracılığı ile satışı yapılacağı söylenmiş fakat yasal düzenlemede nasıl yapılacağı nasıl işleyeceği merak ediliyordu.

Bugün edinilen güvenilir bir kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre Tütün üreticisi nasıl satış yapacak? Ürettiği tütünü nasıl piyasaya sürecek nasıl bir yol izlenecek bu konuda kesin ve net bilgiye ulaşmış bulunmaktayız.

 

Adıyaman tütünü üreticileri öncelikle birlik olup kooperatif kuracak ve bu kooperatif aracılığı ile ürettiği tütünü getirip kooperatifte işleme koyacak ve kooperatif aracılığı ile TPADK bandrolünü alacak ve bu belge karşılığı olarak da Devletin belirlediği Tütün ve Alkollü içecekler ile ilgili vergi ne ise vergisini verecek. Ve tütününe bandrolü aldıktan sonra istediği dükkâna satışını yapabilecek. Yani kooperatif bir nevi aracılık rolü üstlenecek. Şuan tütün shop veya tütün evleri adı altında tekel bandrollü tütün satışı gibi calbor, presendent, marla tütünleri gibi 1 kğ veya 5 kğ veya gramajlı olarak ambalajlayarak ürettiği tütünü satışını yapabilecek. Hem devlet nezdinde vergi toplanması tek bir çatı altında gerçekleşmiş olacak hem de üretici ürettiği ürünü artık rahat bir şekilde götürüp satışını yapabilecek. Ayrıca Türkiye’nin farklı kentlerinde bu şekilde bandrollü tütün olarak artık Adıyaman tütünü de yerini almış ve yasal bir zemine oturmuş olacak.

Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü artık bir çok dükkânda normal fabrika veya hazır tekel tütünü gibi raflardaki yerini alabilecek ayrıca hem üreticinin gönderdiğinde kargolarda yakalanma sorunu olmayacak hem de alan ve ticaretini yapan kişilerde dükkânlara Duman 1 ve Duman 2 gibi operasyonlarda artık Adıyaman tütünü satışı yapabilecekler.

Ayrıca şöyle bir durum da var kooperatif aracılığı olduğu için her defasında farklı tütünler de eklenip müşteriye gönderilemeyecek. Bunun için biraz daha düzene oturmuş olacak.

Eğer denildiği ve iddia edildiği gibi ise bu yasa herkes için güzel görünüyor. Olaya farklı yaklaşıp vergi vermeden üretip satarım %100 kar kazanırım diyen üretici artık olmayacak.

Eğer bandrollsüz tütün satışı yapan bulunduran ile ilgili Torba yasada geçen kanun ile ilgili yürürlüğe girmesi de 1 haziran 2018 yılı itibari ile devreye girmiş olacak.