Tütün daha sağlıklı algısının nedeni ne

 

Piyasada satılan sigara ürünlerinin dünya genelindeki ismi American Blend. Bu sigaraların içinde SOS vardır. Sanayide kokulandırma ve soslandırma işlemine tabi tutulur. 
Sarmalık kıyılmış tütünde ise bu işlemler yok.Tekel ürünlerinden olan Samsun, Maltepe, Yeni Harman’ların olduğu dönemlerde Türkiye’de üretilen sossuz tütünler tüketiliyordu. 
Ekonomik şartların sarmalık kıyılmış tütün olan

Adıyaman tütünü

talep doğurduğunu sigaranın perakende satış tutarlarının artmasına paralel olarak bu ürünlerin tüketiminin arttığını görünen bir gerçektir. 

Bu trendin dünya genelinde de yükseldiğini görebiliriyoruz. Temel sorunun ise piyasanın kayıt dışı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Çünkü devletler bu açık tütünden istediği oranda vergiyi alamamaktadır.
"İşlenmiş, paketlenmiş ve bandrol almış ürünlerin dışında tüketilen ve vatandaş tarafından arzı olan bir ürün mevcuttur. 
Bu tarz şeylerin üretiminin kayıt altında olmasına yönelik yıllarca bir çalışma yapılıyor.
"Evet sigara sağlığa zararlı, bunun altını çiziyoruz. Bununla ilgili mücadelelere devam edilmeli."

 

Adıyaman ilinde yetişen bir ürün, kıyılıyor ve sigara oluyor. ‘Daha sağlıklı’ algısı bundan dolayı fabrikasyon sigaralarına nazaran daha sağlıklı deniliyor olabilir.

 

Sadece Türkiye, çok uzun süreden gelen fakat son yıllarda bu özelliğini yitiren bir ülke olarak dünyaya tütün ihraç eden bir ülkeydi. Şu an geldğimiz noktada ise 
590 milyon dolarlık tütün ithalatı ülke olarak gerçekleştiriyoruz.

Eğer bu sigara içilecekse hiç olmazsa azami ölçüde Türkiye’de üretilen tütünler kullanılsın. Hem üretici kazansın hem de yerli üretimden kaynaklı olarak yöre halkı kazansın ve bununla beraber dolarları ithalata heba etmeyelim.