Tütün Nedir

        

Türkiye’de dünyada bir çok ülkede yetişen tütün patlacangiller adı verilen familyanin üyelerinden biridir. Sigara olarak, tütün kolanyasında ve boya, sabunda kullanılan tütün, devlet tarafından kota dediğimiz ihtiyaca göre üretimine izin verilmektedir. Ve genellikle bir yıla yakın bir süre kullanım ömrü olan tütün pembe çiçek açması ile bilinmektedir.

Tütün Nedir

Tütün Nedir?

Tütün dile getirdiğimiz gibi ufak bir gövdesi olup ucunda pembe renk çiçek açmaktadır. Boyu yarım metre ile bir buçuk metre kadar uzayabilmektedir.  Gövdesi dik olup sapsızdır eğer sapı varsa bile kısadır. Tütünün yaprakları oval olup büyük yapraklı bir bitki türüdür. Yaprakları ayrıca ele yapışkan hissi veren bir türdendir. Kokusu farklı olup normal bitkiye benzememektedir. Genellikle nisan mayıs gibi ekilerek yaza doğru çiçek açar. İlk olarak Amerkia kıtasında yetiştiği öğrenilen ve 16. Yüz yılda Avrupa ülkelerine daha sonra ise diğer ülkelere geçmiştir. Ve o zamanlar Türkiye Cumhuriyeti olan devletimizden önce olan Osmanlı Devletine ise 17. Yy’da geldiği tahmin edilmektedir.

Günümüzde Tütün üretiminin 3’te biri çinden karşılanmaktadır. Daha sonra ise Hindistan ve brezilya gelmektedir. Genel hatları ile tütün üretimini yapan ülkeler sıralamasında

1 Çin

2 Brezilya

3 Hindistan

4 Amerika

5 Türkiye Cumhuriyeti

6 Endonezya

Ülkeleri gelmektedir.

Güzel ülkemiz olan Türkiye’de yetişen tütünlerin yağ oranları daha fazla olmasından dolayı sanayide daha çok kullanılmaktadır. İç ve Akdeniz bölgeleri dışında geri kalan bütün 5 bölgemizde üretimi yapılan tarım ürünüdür. Bunlar genel hatları ile Erbaa, Bafra, samsun, Trabzon,Denizli, Manisa, Aydın, Amasya, keşen, Balıkesir, bursa, İzmit, bolu, Malatya, Adıyaman, Bitlis Diyarbakır, Hakkari  illerinde tütün üretimi yoğun olmaktadır.

 

Tütün Nedir

Tütün Çeşitleri

Tütün çeşitleri nelerdir= Kaç çeşit tütün vardır? Genellikle Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü hariç diğer illerde yetişen tütünler sulanarak yetişen bir ürün değildir. Sulanma olayından dolayı diğer illerdeki yetişen tütünler fabrika gibi işlenmeden içimi hiç de güzel olmayan bu tütünlerden farklı olarak Adıyaman ilinde yetişen tütün ise direk kurutulmuş hali ile içime hazırdır. Yani herhangi bir işlenme gerekmemektedir.

 

Adıyaman ilinde ise Adıyaman tütünü genellikle merkezde yetişen bu üründen daha kalitesi ise Çelikhan ilçesinde yetişen ve Çelikhan tütünü olarak bilinmektedir. Çelikhan tütününden kaliteli ise Algan tütünü dediğimiz yine Adıyaman Algan köyünde yetişen bu üründür.

Humuslu toprak dediğimiz kırmızı toprakda daha da verimli olan tarım ürünü tütün işi çok zahmetli olup üretiminden hasadına kıyımına kadar birçok işlem ile içime hazır hale gelmektedir. Diğer yazımızda ise tütün üretimi nasıl yapılır size anlatmaya çalışacağız. Umuyor ve diliyoruz ki tütün nedir hakkında genel bir bilgilendirme yapabilmişizdir.