Kıyılmış tütün satmak Yasak mıdır

         Kıyılmış tütün satmak Yasak mıdır

Kıyılmış tütün satmak Yasak mıdır?

Artan sigara fiyatlarından dolayı insanların açık kıyılmış tütün dediğimiz Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü satışı yapan birçok tütün evleri ve tütün shop sektörü canlandı. Ve birçok insana geçim kaynağı oldu. Fakat ortaya yasal olarak bu tütünlerin satışı yasak mı diye sorular geliyor.

Acaba Kıyılmış tütün satmak yasak mıdır? Veya kıyılmış tütün satmak için hangi belgeler gerekli diye sorular soruluyor. Bizlerde sizlere bu konuda bilgi vererek hem bilmeyenleri aydınlatmak hem de tütün dükkânı açmak isteyenlere yol göstermek adına bu yazımızı hazırladık.

 

Öncelikle bütün satış dükkânlarında olduğu gibi bulunduğunuz konumdaki belediyeden ruhsat almanız gerekmektedir. Daha sonrasın ise bulunduğunuz ve bağlı olduğunuz maliyeye gidip vergi levhanızı oluşturmanız gerekir. Size tavsiyemiz bunu bir muhasebeci ile hal etmeniz çünkü yıllık vergi ödemesi ve benzeri bütün işlerinizi takip edecek bir muhasebeci ile yürütmeniz yolunuz daha da hızlandıracaktır. Daha sonra ise sigara satışı için TAPDK’a başvuru yapmanız gerekiyor.

Fakat TAPDK’dan aldığınız belge size bandrollü, resimli sağlık uyarısı ve diğer uyarlar ile Türkçe ibarelerin bulunduğu kıyılmış tütün mamullerinin izin almış perakende tütün mamulleri satıcılarından satın alabilirsiniz. Ve yine bu ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Diğerleri için henüz tamamlanmış bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

 

Sizler de  Tütün Nedir diye merak ediyorsanız yazımı okumak için tıklayınız

Ayrıca güncel tütün fiyatları 2017 için Açık tütün fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz